Faculty & Staff

Search the Directory

Karen Arnold

Upper School Math and Electives Teacher, Middle School Advisor

Leisha Babayan

Director of Communications

Melissa Barrow

Director of Development and Alumni Relations

Isaac Berniker

Upper School Math Teacher, Dean of Academics, Math Department Lead, High School Advisor

Staci Betancourt

Preschool Teacher

Betancourt/Ceaser

Preschool Homeroom

Betancourt/Comerford

Preschool Homeroom

Brenda Black

Upper School Academic Support Coordinator

Brad Blackwell

Middle School Math and Electives Teacher, Middle School Advisor

Colleen Blanchard

Upper School Drama Teacher, Speech and Debate, Drama Department Lead

Darlene Bourdeau

Assistant Jr. Kindergarten Teacher

Crystal Brandhorst

Junior Kindergarten Teacher

Catherine Broch

2nd Grade Teacher

Benjamin Brown

Director of College Counseling

Reaka Bushman

Pandemic Team Assistant

Oakwood Business Office

Business Office

Melissa Call

Middle School Language Arts and Electives Teacher, Middle School Advisor

Dalia Calvillo

Middle School and High School School Spanish Teacher

Christine Carrillo

Junior Kindergarten Teacher

Carrillo/Castaneda

Junior Kindergarten Homeroom

Teresa Casey

Communications Coordinator, School Photographer

Kaelie Castaneda

Junior Kindergarten Teacher

Wendy Chamberlain

Librarian, Wellness Coordinator

Alison Comerford

Preschool Teacher

Penny Conn

Business Manager

Sheryl de Bree

Upper School French Teacher, Lead Senior Class Advisor, Language Department Lead, Dean of Faculty

Tamila D'Elia

Preschool Assistant Teacher

Judy Dutra-Cash

3rd Grade Teacher, Elementary Math Curriculum Lead

Jaymie English

School Secretary

Kelli Frazer

Events, Engagement, and Athletics Coordinator

Tiffany Fuller

Kindergarten Teacher

Andrea Furtado

After School & Summer Program Director

Jennifer Gastelum

Upper School Math Teacher

Amelia Goulart

After School and Recreation Leader

Melissa Goulart

Administrative Director

Hayden Gustafson

Lower School Physical Education Teacher

Cami Hanson

Front Desk Receptionist

Marisa Hare

Middle School History and Electives Teacher, Middle School Advisor, MSC Advisor

Joan Hayden

Assistant to Head of School

Keith Hayden

Middle School Science and Electives Teacher, Middle School Science Fieldtrips Lead

Michelle Helvey

Head of School

Eric Hengstebeck

High School English and Writing Teacher, High School Advisor

Kelly Hodgkinson

Preschool Teacher

Ruth Horn

Junior Kindergarten Teacher

Adam Hubbard

Upper School Art and Electives Teacher, High School Advisor, Visual Arts Department Lead

Derek Jensen

Upper School PE and Electives Teacher, Upper School Assistant Athletic Director

Kort Jensen

Athletic Director

Corin Johnson

Lower School Admissions Coordinator

Nicholas Kaufman

Facilities Maintenance Technician

Gillian Kendall

Office Assistance

Joy Khojasteh

Business Office Assistant

Lisa King

Upper School Assistant

Gretchen Lee

Middle School Language Arts and Electives Teacher, Tech Mentor, Middle School Advisor

Gregory Lowe

Upper School Science and Electives Teacher, High School Advisor

Dawn Lyle

Elementary Technology Teacher

Michael Lyle

Upper School STEM Electives Teacher

Natasha Maggio

2nd Grade Teacher

Kaleigh Mallette

5th Grade Teacher

Virginia Martinez-Kisso

Junior Kindergarten Teacher

Jackie Matthews

Upper School Assistant

Kristine McDonald

Elementary Drama Teacher

Rachel Meek

Class of 2016
Kindergarten Assistant Teacher

Emilia Mendoza

Junior Kindergarten Teacher

Melinda Merten

4th Grade Teacher, Lower School Language Arts Curriculum Lead

Kristina Minoza

3rd Grade Teacher

Geneva Mintun

Preschool Teacher

Abbas Mohammad

IT Manager

Signe Montosa

Business Director

Mikio Nakade

Upper School History Teacher, High School Advisor

Stephanie Neustadter

Study Center Supervisor, Service Learning Coordinator, Upper School Athletics Asst, Yearbook Teacher

Mark Newton

Upper School Head & Principal

Christina Nyquist

Communications Consultant

Julia Odelowo

Director of Admissions

Suzanne Pace

Middle School Language Arts and Electives Teacher, Middle School Advisor

Alexandra Padilla

ECE PM Assistant Teacher

Julie Pak

Upper School History Teacher, High School Advisor, History Department Lead, Dean of Students

Jennifer Paz

Kindergarten Assistant Teacher

Heather Perez

Kindergarten Teacher

Allen Polm

Facilities Maintenance Technician

Katelynn Pompa

Elementary Science Teacher

Daniela Raducanu

Upper School Spanish Teacher

Leticia Ramsey

ECE Assistant Teacher

Diana Sanchez

1st Grade Teacher

Christine Schulz

1st Grade Teacher

Dana Scribner

Sound & Lighting Technician

Tina Serrano

Preschool Assistant Teacher

Christine Shales

Lower School Head & Principal

Katherine Slabaugh

5th Grade Teacher

Samuel Sotelo

Upper School Music Teacher

Cori Stevenson

4th Grade Teacher

Rina Sutaria

Upper School Admissions Coordinator

Skye Taylor

Facilities Manager

Roberta Vinkhuyzen-Rasmussen

International Student Support

Nisanti Wilmot

Upper School Computer Science, Science, Math and Electives Teacher, High School Advisor

Sean Wilmot

Upper School Science Teacher, Upper School Science Department Lead

William Wilson

High School English and Writing Teacher, High School Advisor, English Department Lead

Raquel Wright

Elementary Art Teacher